Białe czy żółte złoto?

Wybierając zarówno pierścionek zaręczynowy jak i obrączki ślubne jednym z podstawowych wyborów jest kolor złota. Możemy zdecydować się na pierścionek / obrączkę ze złota białego, żółtego lub ewentualnie dwukolorową (połączone elementy z dwóch kolorów złota). Czym różnią się te dwa stopy złota i jaki kolor wybrać.

Złoto żółte

Czyli klasyczne i ponadczasowe złoto o żółtawym odcieniu. Plusem obrączek czy zaręczynowego pierścionka ze złota żółtego jest to, że o wiele rzadziej wywołują one reakcje alergiczne. Pamiętajmy, że czyste złoto nigdy nie wywołuje alergii, a za ewentualne niepożądane reakcje odpowiadają dodatki obecne w stopie złota. Do minusów żółtego złota można zaliczyć jego miękkość, jest ono mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż złoto białe. Obrączki z żółtego złota sprzedawane są najczęściej w próbie 585 czyli 14 karatów (podobnie zresztą jak obrączki z białego złota).

Białe złoto

Ten stop czy odmiana złota zyskuje w ostatnich latach ogromnie na popularności. Za jasną, podobną do platynowej barwę, białego złota odpowiadają domieszki głównie nikiel i cynk. Pamiętajmy że nikiel jest metalem, który stosunkowo często może wywoływać alergię. Szacuje się, że nikiel może powodować reakcje alergiczne u aż 10% populacji. Jeśli więc wcześniej nie mieliście styczności z białym złotem, to przed wyborem obrączek koniecznie sprawdźcie czy nie jesteście na nie uczuleni. Wystarczy ponosić jakiś czas biżuterię z białego złota i sprawdzić czy nie występują przebarwienia na skórze, swędzenie i inne objawy charakterystyczne dla alergii. Białe złoto jest również twardsze i odporniejsze niż złoto żółte, nie czernieje i z czasem nie staje się matowe.

Przy wyborze pierścionka zaręczynowe jak i obrączek kierujcie się przede wszystkim własnymi gustami i upodobaniami. Przedmioty te będą miały dla Was ogromną wartość sentymentalną ważne więc aby Wam się po prostu podobały.

Białe czy żółte złoto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>