Druhny – jak wybrać i jakie mają obowiązki?

Dzień ślubu to wyjątkowy czas. Nie tylko dla pary młodej to moment niezapomniany. Ważny jest również dla wszystkich z ich najbliższego otoczenia – rodziców, rodzeństwa i przyjaciół. Sam moment ceremonii jest oczywiście najważniejszy, jednak zanim nadejdzie przyszłą parę młodą czeka kilka ważnych decyzji do podjęcia i kwestii do przedyskutowania. Pomocą w tym mogą okazać się druhny. Jak je wybrać, by nikt nie czuł się urażony? Jak powinny być ubrane? Co należy do ich obowiązków? Podpowiadamy.

Kim są druhny?

Druhna i świadkowa są w naszej kulturze odróżniane. Jest to głównie uzależnione od tego, że podczas ślubu świadkować może nam jedna osoba. Musi być ona pełnoletnia, ponieważ będzie musiała podpisać dokumenty w Kościele lub W USC. Świadkowa to osoba, której zadaniem jest pomagać pannie młodej. To ona towarzyszy jej w trakcie ślubu i wesela, jest wsparciem podczas uroczystości oraz wszystkich związanych z nią wydarzeń. W naszej kulturze przyjęło się również, że to właśnie świadkowa organizuje wieczór panieński dla przyszłej panny młodej.

Jak wybrać druhny?

Druhną jest osoba, która jest bliska pannie młodej i przede wszystkim dobrze jej życzy. Ważne, by była dla niej wsparciem i pomocą, gdy tylko będzie tego potrzebować.

Często zdarza się również tak, że to właśnie druhny pomagają w wyborze sukni ślubnej, dodatków oraz innych akcesoriów dla panny młodej. Podczas ceremonii tworzą orszak, krocząc tuż przy pannie młodej. To właśnie druhny pilnują prawidłowego ułożenia sukni i dbają o to, by panna młoda wyglądała nienagannie w każdej chwili. Do obowiązków druhen należy również zadbanie o opiekę nad kwiatami, prezentami i dopilnowania porządku podczas składania życzeń i gratulacji przez gości.

Co należy do obowiązków druhen?

Przyjęło się, że druhny powinny być ubrane w podobny lub wręcz identyczny sposób. Bardzo dobrze, gdy w ubiorach druhen przewija się jeden motyw przewodni. Najlepiej, gdy druhny decydują się na wybór podobnych lub tych samych sukienek. Najłatwiej jest wybrać ten sam kolor sukienek, a fason dopasować indywidualnie do figury każdej z druhen.

Druhny mają wiele obowiązków. Może wydawać się, że za dużo. Jednak to jeden bardzo ważny dzień, w którym dobre dusze powinny towarzyszyć pannie młodej. Druhna powinna być osobą, na którą panna młoda może liczyć zawsze, o każdej porze dnia i nocy podczas wesela. Na druhny najczęściej wybieramy najbliższe przyjaciółki, które są z nami od zawsze, dobrze nas znają i rozumieją, a także potrafią pomóc w każdej sytuacji.

Druhny pomagają również w wyborze dekoracji. Winietki na stół, księga gości, kwiaty na salę czy inne elementy. Coraz częściej zdarza się, że całą papeterię wybieramy w jednym sklepie, w którym znajdziemy również elementy dekoracyjne na inne okazje. Kartka świąteczna czy podziękowanie dla rodziców? W sklepie internetowym znajdziesz elementy, których w danej chwili potrzebujesz.

jak wybrac druhny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>