Ślub kościelny formalności i koszty

Obecnie najwięcej Par Młodych w Polsce decyduje się na ślub konkordatowy w kościele. Chcecie wiedzieć jak zorganizować taki ślub krok po korku? Do proboszcza przyszła Para Młoda powinna się zgłosić co najmniej 3 miesiące przed datą planowanego ślubu, a najlepiej wcześniej. Podczas spotkania ustala się termin ślubu, można również wybrać kapłana który udzieli sakramentu małżeństwa. Narzeczeni otrzymują również formularz o wygłoszeniu zapowiedzi, a także umawiają się na nauki przedmałżeńskie.

Którą parafię wybrać?
Według tradycji chrześcijańskiej ślub kościelny powinien być zawarty w parafii zamieszkania panny młodej. Jednak jeśli myślicie o zawarciu ślubu w zupełnie innej parafii do której nie należy ani żadne z Was, to obecnie nie powinien być to problem. Będziecie tylko potrzebować z jednej z parafii tak zwanej licencji. Dokument ten kosztuje około 150 zł i należy go złożyć w kościele, w którym będzie udzielany sakrament małżeństwa. Dodatkowo będziecie także potrzebować z Waszych parafii potwierdzenia chrztu i bierzmowania.

Koszty ślubu
Ślub kościelny to najczęściej dobrowolna ofiara „co łaska”. Niemniej zdarzają się parafie, gdzie usłyszycie „co łaska, ale nie mniej niż…”. Kolejna opłata wiąże się z zapowiedzią ślubu w parafiach narzeczonych i wiąże się z kosztem około 100 zł od osoby. Dwa tygodnie przed ślubem powinien być ogłoszony fakt, że para zamierza się pobrać i jeśli ktoś wie i jakiś przeszkodach powinien zawiadomić o tym parafię. Jeśli na ślubie chcecie usłyszeć Marsz Mandelsona musicie również opłacić organistę, minimum 100 zł. Nie zapominajcie o udekorowaniu kościoła kwiatami, średni koszt waha się od 300-500 zł. Poza tym za udzielenie ślubu konkordatowego trzeba uiścić następujące opłaty:
opłata skarbowa – 84 zł
odpis zupełny aktu małżeństwa – 33 zł


Dokumenty wymagane do ślubu kościelnego
:
– świadectwa chrztu i bierzmowania obojga narzeczonych (ważne są przez 3 miesiące),
– zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego,
– dowody osobiste,
– zaświadczenie z USC o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (ważne są przez 3 miesiące),
– dowody osobiste.


Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Mimo, że zdecydowaliście się na ślub kościelny to i tak czeka Was wizyta w USC jednego z narzeczonych, aby zdobyć zaświadczenie z USC (ważne jest ono 3 miesiące). Zabierzcie ze sobą:
– dowody osobiste,
– skrócone odpisy aktów urodzenia,
– wdowiec/wdowa dodatków musi zabrać akt zgonu współmałżonka.
W USC zapytają się Was o nazwisko Panny Młodej po ślubie oraz o nazwiska Waszych dzieci.

Spowiedź przed ślubem
Przyszła Para Młoda ma obowiązek dwa razy przystąpić do sakramentu spowiedzi. W tym jeden dzień przed samą ceremonią zaślubin. Od kapłana udzielającego spowiedź powinni otrzymać popis na zaświadczeniu o odbytym sakramencie pokuty. Zaświadczenie to dostarczają do parafii w dniu ślubu.

ślub kościelny


Fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>